Hoppa över meny
Din varukorg är tom

Vitlökspasta med baconlindad tomat

betygsatt 4 av 5. 47 röster.

Ugnsrostade bacontomater som serveras till vitlöks- och chilispaghetti. Toppa pastan med nymald svartpeppar och riven grana padano.
Tillagningstid: 40 min
Ugnstemperatur: 200º
4 portioner

Gör så här

  1. Sätt ugnen på 200°. Linda baconskivorna runt tomaterna. Lägg på en plåt med skarvarna nedåt. Rosta i mitten av ugnen 15–20 min. Vänd ev runt en gång under ugnstiden.
  1. Koka pastan enligt anvisningen på förpackningen. Stek haricots verts i olja på hög värme tills de tinat. Tillsätt 1 skivad vitlöksklyfta och stek lite till. Lägg upp på ett fat.
  1. Värm ½ dl olja i stekpannan, fräs 1 hackad vitlöksklyfta och chili någon minut utan att de bränns.
  1. Tillsätt pastan och vänd runt. Toppa med grana padano och nymald svartpeppar. Servera med bacontomaterna och haricots verts.
Felix. Alltid lite godare. Smaka på höstens favoriter. Gulasch. Köttbullar. Ketchup.

9 kommentarer

Logga in

CheckboxCoop

2021-10-27

Hej Oscar, det har du rätt i, tack för att du påpekade detta. Vi ska ta bort den, även om köttbuljong såklart alltid kan vara bra att ha hemma :)

Oscar

2021-10-26

Jo, om man går in på hur ni har räknat kan man se att under rubriken att ha hemma står det köttbuljongtärningar.

CheckboxCoop

2021-10-24

Hej Oscar, i det här receptet är ingen köttbuljong med. Var det något annat som var otydligt får du gärna återkomma! :)

Oscar

2021-10-22

Missvisande recept. Saknas instruerande beskrivning om vad jag ska göra med köttbuljongen. Återkoppling önskas. Tack

Visar 4 kommentarer.

Liknande recept

Vitlökspasta med baconlindad tomat

Ingredienser

Ingredienserna är nu anpassade för 4 portioner
Antal portioner
  • 280 g skivad bacon
  • 4 tomater
  • 320 g spagetti
  • 150 g frysta haricots verts
  • olivolja
  • vitlöksklyfta
  • 1/2 dl olivolja
  • 1 vitlöksklyfta
  • 1 röd chili, finhackad
  • 40 g Grana padano, riven
  • nymalen svartpeppar