Syrad vitkål och morot
betygsatt 3 av 5. 15 röster.
Syrad vitkål med morötter och äpplen smaksatt med kummin. Vårt recept på smakrik surkål är perfekt som tillbehör till julbordet!
Tillagningstid: 20 min + ca 2 veckor
1 liter
Gör så här
- Strimla vitkålen tunt, gärna med mandolin. Skala och grovriv morötterna. Grovriv äpplena.
- Lägg allt i en bunke och strö över salt och kummin. Massera in saltet så det fördelar sig jämnt. Lägg kålen i en väl rengjord glasburk med gummiring och bygellås.
- Packa så tätt att vätskan som bildats täcker kålblandningen, men lämna ca 1 cm till locket. Låt stå mörkt i rumstemperatur i 3 dagar. Öppna locket och släpp ut lite luft några gånger under tiden. Låt stå mörkt ytterligare 2 veckor. Förvara svalt.
Påstricket:
- Fyll en fryspåse med så mycket vatten att påsen går att stoppa ner i glasburken ovanpå kålen. Knyt noga ihop påsen som nu håller kålen på plats under vätskan.
Tips

Förbered denna i god tid och förvara i kylen.
6 kommentarer
2023-01-26
Hej Gunda, vi har aldrig hört att man ska lämna skalet på. Däremot är det viktigt att det inte kommer med ev jordbakterier, så vi rekommenderar att man skalar morötterna :)
2023-01-26
Hej Anita, vi har nu ändrat instruktionerna så det blir lättare att följa :)
2023-01-24
Hej, jag har mjölksyrat i många år och lärt mig att man inte ska skala morötterna utan bara borsta dem rena. Tydligen är skalet viktigt för jäsprocessen.
2019-12-23
men den har ju inte bubblat klart efter 3 dagar, hur gör man då?
Visar 4 kommentarer.
