Hoppa över meny
Din varukorg är tom

Silviakaka med saffran

betygsatt 4 av 5. 23 röster.

Klassisk silviakaka som smaksätts med saffran och toppas med en krämig glasyr. Perfekt till julfikat.
Tillagningstid: 60 min
Ugnstemperatur: 175º
15 bitar

Gör så här

  1. Sätt ugnen på 175 grader. Klä en form, ca 20x30 cm, med bakplåtspapper. Mortla saffranet med 1 msk av sockret. Vispa saffranssockret, resten av sockret och ägg pösigt.
  1. Blanda mjöl och bakpulver och rör ner i smeten. Tillsätt vattnet. Häll smeten i formen och grädda i nedre delen av ugnen ca 25 min. Låt svalna.
  1. Smält smöret i en kastrull. Tillsätt strö- och vaniljsocker och rör runt tills sockret smält. Ta bort kastrullen från värmen och vispa i äggulor och hälften av kokosen.
  1. Värm smeten under omrörning tills det kommer en bubbla. Bred glasyren över kakan och strö över resten av kokosen. Låt kallna, gärna i kylen, och skär i bitar.
Dela detta recept!

0 kommentarer

Logga in

Liknande recept

Silviakaka med saffran

Ingredienser

  • 1 g saffran
  • 3 dl strösocker
  • 3 ägg
  • 3 dl vetemjöl
  • 1/2 msk bakpulver
  • 1 1/2 dl vatten
  • Glasyr
  • 125 g smör
  • 1 dl strösocker
  • 1 msk vaniljsocker
  • 2 äggulor
  • 1 dl kokosflingor