Hoppa över meny
Din varukorg är tom

Röd currygryta med kikärtor

betygsatt 4 av 5. 91 röster.

Snabblagad och smakrik vegetarisk currygryta med kokosmjölk, kikärtor, morötter, rödlök och broccoli. Perfekt när magen kurrar!
Tillagningstid: 20 min
4 portioner

Gör så här

  1. Koka riset enligt anvisningen på förpackningen. Hetta upp olja i en kastrull och fräs lök, vitlök, morötter och broccoli. Tillsätt currypasta, kokosmjölk, vatten och buljongtärning. Låt puttra ca 3 min. Häll ner kikärtorna och smaka av med honung. Låt allt bli varmt och servera med riset.
Dela detta recept!
Pop Bakery. Färsk pizzadeg. Kvalitet som i Napoli.

9 kommentarer

Logga in

CheckboxCoop

2022-06-13

Kul att ni gillar, och tack för tipset!

Inga

2021-12-12

Jag tog två burkar kokosmjölk (400 ml x 2) och inget vatten! Tog även lite extra currypasta för att det verkade super mild. Blev toppenbra! :)

Ida-Maria

2021-06-27

Jag testade att byta ut riset mot risnudlar och att hälla i en skvätt tamarisoja i grytan. Samt att fräsa grönsakerna i sesamolja för att verkligen få till den asiatiska smaken. Skippade även vattnet helt. Annars, riktigt bra recept.

Åsa

2021-04-03

På tok för mkt vatten i receptet!

Visar 4 kommentarer.

Liknande recept

Röd currygryta med kikärtor

Ingredienser

Antal portioner
  • 3 dl jasminris
  • 1 msk neutral olja
  • 1 rödlök, strimlad
  • 1 vitlöksklyfta, finhackad
  • 400 g morot, i tunna stavar
  • 250 g broccoli, i buketter och tjälken i tunna strimlor
  • 2 msk röd currypasta
  • 400 ml kokosmjölk
  • 4 dl vatten
  • 1 grönsaksbuljongtärning
  • 400 g kokta kikärtor sköljda, (på burk, bruttovikt)
  • 1 msk honung eller 0,5 msk agavesirap