Hoppa över meny
Din varukorg är tom

Panerad tofu med blomkålspuré och picklad gurksallad

betygsatt 4 av 5. 16 röster.

Krispigt panerad tofu med mild, krämig blomkålspuré och fräsch sallad är vår nya vardagsfavorit! Tänk vad bra det blir när svensk husman får möta asiatiska vardagsgrönsaker.
Tillagningstid: 30 minuter
4 portioner

Gör så här

  1. Gurksallad: Rör ihop ättikssprit, vatten och socker. Skiva gurkan så tunt som möjligt och lägg ner i ättikslagen tillsammans med böngroddar. Låt stå till servering.

Blomkålspuré:

  1. Skär blomkål i bitar och koka mjuk i saltat vatten. Häll av vattnet från blomkålen och klicka i smör. Tillsätt grädde och ev parmesan och mixa till en slät puré med en stavmixer. Smaka av med salt.
  1. Skär tofun i 1 cm tjocka skivor. Doppa skivorna först i mjöl sedan i lättvispat ägg och sist i ströbröd blandat med salt och ev. curry.
  1. Hetta upp olja i en stekpanna och stek tofun gyllene på båda sidorna. Låt rinna av på hushållspapper.
Dela detta recept!

3 kommentarer

Logga in

Michael

2020-11-21

Tofun var jättetråkigt tyckte jag. Rekommenderar inte.

Mia

2017-06-02

Supergott! Men man behöver kanske hälften så mkt panko och mjöl, då blir nog kryddningen mer lagom också.

Mira

2017-02-08

Så himla gott! den picklade salladen är väldigt bra!

Liknande recept

Panerad tofu med blomkålspuré och picklad gurksallad

Ingredienser

Antal portioner
  • 200 g naturell tofu
  • 1 dl vetemjöl
  • 1 st ägg
  • 2 dl panko ströbröd
  • curry
  • 1/2 tsk salt
  • Blomkålspuré:
  • 1 kg blomkål
  • 2 msk smör
  • 1 dl grädde
  • finriven parmesan
  • Picklad gurksallad:
  • 1/2 dl ättiksprit (12 %)
  • 1 1/2 dl vatten
  • 1 dl strösocker
  • 1/2 finhackad röd chili
  • 1/2 gurka
  • 2 dl böngroddar