Köttbullar med citron och Svecia
betygsatt 3 av 5. 26 röster.
Tillagningstid: 35 minuter
4 portioner
Gör så här
- Blanda ströbröd, mjölk och ägg i en bunke och låt svälla ca 3 min. Tillsätt resten av ingredienserna och blanda till en jämn smet. Rulla 12 stora bollar och stek till fin färg i en het stekpanna med smör. Lägg undan så länge.
- Stek lök och vitlök i en kastrull med olja tills löken mjuknat. Häll i krossade tomater och låt såsen sjuda ca 10 min utan lock. Smaka av med salt, peppar och ev socker. Lägg ner köttbullarna och låt sjuda ca 10 min under lock.
- Koka pastan enligt anvisningen på förpackningen och blanda med köttbullarna och såsen. Toppa ev med hackad persilja och riven Svecia.
2 kommentarer
2020-03-23
Så supergott!!
2014-11-11
Frisk citronsmak, men Västerbottenosten som vi fick i Matkassen märkte vi inte ens. Tyvärr gjorde osten det svårt att steka, eftersom de smälte fast i stekpannan
