Hoppa över meny
Din varukorg är tom

Fläskkotletter med kantarellsås

betygsatt 4 av 5. 9 röster.

Passa på att laga kantareller när de finns tillgängliga i skog och mark. Gör en god gräddsås på dem och servera till nystekta fläskkotletter och picklad gurksallad.
Tillagningstid: 35 min
4 portioner

Gör så här

  1. Koka potatisen i saltat vatten. Skiva gurka och lök tunt, gärna med mandolin. Rör ihop vatten, socker och ättika tills sockret har smält. Vänd ner gurkan och löken. Låt dra minst 20 min.
  1. Fräs lök och kantareller i smör tills svampen vätskat ur sig och fått lite färg. Salta, peppra och häll på grädde. Låt småputtra några minuter och rör ner sojan.
  1. Salta och peppra fläskkotletterna. Hetta upp en stekpanna och stek köttet i smör tills det är genomstekt och har fin färg. Vänd runt potatisarna i smör och persilja, servera till fläskkotletterna med sås och picklad gurksallad.
Dela detta recept!

0 kommentarer

Logga in

Liknande recept

Fläskkotletter med kantarellsås

Ingredienser

Ingredienserna är nu anpassade för 4 portioner
Antal portioner
  • 4 fläskkotletter
  • 1 msk flingsalt
  • 1/2 tsk svartpeppar
  • 1 msk smör
  • Kantarellsås
  • 1 gul lök, hackad
  • 300 g kantareller
  • 1 msk smör
  • 1/2 tsk svartpeppar
  • 3 dl grädde
  • 1/2 tsk kinesisk soja
  • Picklad gurksallad
  • 1/2 gurka
  • 1 liten rödlök
  • 1 1/2 dl vatten
  • 1 dl strösocker
  • 1/2 dl ättiksprit (12 %)
  • Till servering
  • 1 kg potatis, skalad
  • 2 msk smör, smält
  • 1/2 dl hackad färsk persilja