Hoppa över meny
Din varukorg är tom

Fläskkotlett med äppel- och dijonsås och rostade rotfrukter

betygsatt 4 av 5. 6 röster.

Saftiga fläskkotletter med en underbar sås med smak av äpple och dijonsenap som serveras med ugnsrostade rotfrukter. En rustik rätt som balanserar sötma, syra och sälta – perfekt som lyxigare vardagsmat eller helgmiddag. Recept: Gabriel Jonsson (@ettgottland).
Tillagningstid: 40
Ugnstemperatur: 200º
4 portioner

Gör så här

  1. Sätt ugnen på 200 grader. Skala och skär alla rotfrukter i jämnstora bitar.
  1. Lägg rotfrukter, lök och vitlök i en ugnsplåt. Ringla över olivolja, krydda med salt, peppar och timjan. Blanda runt ordentligt. Rosta i ugnen i 30–35 minuter, tills rotfrukterna är mjuka och gyllene. Rör om en gång under tiden.
  1. Krydda under tiden fläskkotletterna med salt och peppar. Hetta upp olja i en stekpanna och stek kotletterna 2–3 minuter per sida tills de fått fin färg. Tillsätt smör och ös köttet. Lyft ur kotletterna och lägg åt sidan.
  1. Fräs den hackade löken i samma panna som köttet, tills den är mjuk. Tillsätt grädde, dijonsenap, äppelmos, mörk soja och kycklingfond. Låt sjuda ca 5 minuter tills såsen tjocknar något. Smaka av med salt.
  1. Lägg tillbaka kotletterna i såsen och häll i eventuell köttsaft, och låt det sjuda tills köttet är genomstekt (och har en innertemperatur på 70 grader). Servera på med rotfrukter och toppa med grov dijonsenap och färsk timjan.
Dela detta recept!

0 kommentarer

Logga in

Liknande recept

Fläskkotlett med äppel- och dijonsås och rostade rotfrukter

Ingredienser

Ingredienserna är nu anpassade för 4 portioner
Antal portioner
  • 4 fläskkotletter med fettkappa (ca 200–250 g/st)
  • 1 msk neutral olja
  • 1 msk smör
  • salt och svartpeppar
  • Rostade rotfrukter
  • 4 potatisar, skurna i klyftor
  • 3 morötter, skivade
  • 2 palsternackor, skivade
  • 1 rödbeta, tärnad
  • 2 gula lökar, klyftade
  • 1 solovitlök, krossad (går att ersätta med 2 vitlöksklyftor)
  • 2 msk olivolja
  • 1 knippe färsk timjan
  • salt och svartpeppar
  • Sås
  • 3 dl vispgrädde
  • 1 dl äppelmos
  • 2 msk dijonsenap
  • 1 msk mörk soja
  • 2 msk koncentrerad kycklingfond
  • 1 finhackad gul lök
  • 1 msk grovkornig dijonsenap
  • salt efter tycke och smak
  • färsk timjan till garnering