Chokladmousse med lakrits
betygsatt 4 av 5. 19 röster.
Festlig och lättgjord chokladmousse smaksatt med saltlakrits. Så gott och perfekt att servera som avslutning på en god middag.
Tillagningstid: 20 min + tid att stelna
4 portioner
Gör så här
- Hacka chokladen och lägg i en bunke. Koka upp 1 dl grädde och häll över chokladen.
- Rör om tills chokladen smält. Koka upp socker och vatten tills sockret smält.
- Vispa äggulorna med elvisp och häll ner den varma sockerlagen i en tunn stråle under vispning.
- Vispa till vitt och skummigt. Vispa resten av grädden fluffig. Rör ner chokladen i äggvispet vänd sedan varsamt ner grädden.
- Tillsätt lakrits och häll upp i 4-6 serveringsglas. Låt stå kallt minst 2 tim. Garnera valfritt eller toppa med vispad grädde vid servering.
Tips

Koka upp frysta hallon i en kastrull och mixa dem till en slät sås med en stavmixer. Låt svalna och skeda över moussen. (sila av kärnorna om ni vill ha en slät sås)
5 kommentarer
2020-12-31
Nej , klart är det inte. 1 dl 1 + är inte detsamma som 1+1. Rekommenderar alltså att flytta plustecknet så att det blir entydigt dvs: 1dl + 1 dl vispgrädde.
2020-12-31
Tycker det står klart och tydligt hur man gör med grädden. 1+ 1 dl. 1 dl över chokladen och resterande vispas för sig.
2020-12-31
Tolkar det som att man fört ska koka upp 1 dl grädde och sedan vispa upp 1 dl grädde och vända i. Det behövs totalt 2 dl grädde .
2020-12-30
Varför svara ni inte på frågor när recepten är otydligt skrivna.
Visar 4 kommentarer.
