Hoppa över meny
Din varukorg är tom

Chokladfondant med pralinfyllning

betygsatt 2 av 5. 3 röster.

Lyxig, krämig fondant med ett härligt innanmäte av smält chokladpralin. Servera ljummen med fluffig grädde och syrlig apelsin för en perfekt avslutning på middagen – en dessert som imponerar!
Tillagningstid: 30 min
Ugnstemperatur: 225º
4 portioner

Gör så här

  1. Slå på ugnen och smörj 4 små ugnsfasta formar. Det går även bra att använda stabila cupcakeformar.
  1. Hacka chokladen. Smält smöret i en kastrull, ta av från plattan och låt chokladen smälta i smöret.
  1. Blanda ihop ägg och socker med en gaffel, det ska inte bli fluffigt. Tillsätt smörblandningen, mjöl och kakao och rör ihop.
  1. Häll smeten i 4 formar och lägg i en pralin i varje form. Grädda mitt i ugnen i 8–10 min. Fondanterna ska vara rinniga i mitten, så ta ut dem ur formarna med varsam hand när de fått vila i 5 min. Servera med vispad grädde och filead apelsin.
Dela detta recept!

0 kommentarer

Logga in

Liknande recept

Chokladfondant med pralinfyllning

Ingredienser

Ingredienserna är nu anpassade för 4 portioner
Antal portioner
  • 4 chokladpraliner, valfri smak
  • 100 g mörk choklad
  • 100 g smör
  • 2 ägg
  • 1 dl socker
  • 1/2 dl kakao
  • 0,25 dl vetemjöl
  • Till servering
  • vispgrädde
  • 1 apelsin, skalad och filéad