Vegetarisk tikka masala
betygsatt 3 av 5. 4 röster.
I en klassisk tikka masala är kyckling huvudingrediensen men här vi ersatt den med blomkål så att det blir en helt vegetarisk variant, men med samma lena och smakrika sås. Ett bra recept för alla som älskar indisk mat och vill laga en snabb och smakrik gryta hemma. Servera gärna med basmatiris och naanbröd.
Tillagningstid: 45 min
Ugnstemperatur: 225º
8 portioner
Gör så här
- Mixa cashewnötterna med lite vatten till en slät kräm. Sätt ugnen på 225 grader. Dela blomkålen i bitar och blanda med ett par msk av cashewkrämen, vitlök, tandoorikrydda, salt och peppar. Rosta blomkålen, (alternativt grilla eller tillaga i airfryer) i 10 minuter
Gryta
- Mixa vitlök och ingefära till en slät kräm. Fräs de torra kryddorna i olja. Tillsätt lök och chili och stek sakta tills löken börjar bli gyllengul.
- Blanda ned ingefärs- och vitlökskrämen. Stek på medelvärme under omrörning tills den skarpa lukten av rå vitlök försvinner och oljan börjar separera sig. Det är viktigt att det här steget får ta lite tid, för att inte få en färdig rätt med "råa" smaker.
- Tillsätt resten av cashewpastan, passerade tomater och grädde. Koka ihop och låt puttra i ca 10 minuter. Smaka av under tiden, och plocka upp chilin om såsen är lagom stark. Smaka av med salt, peppar och garam masala. Om såsen är för syrlig av tomat, runda av med en nypa socker. Blanda ned den grillade/ugnsstekta blomkålen i grytan och låt koka upp.
Till servering
- Strö över generöst med hackad färsk koriander. Servera med kokt basmatiris.
2 kommentarer
2026-04-13
Låter som lite mängd sås med endast 1 burk passerade tomater och 3 msk grädde.
2026-04-10
Kan det stämma att det ska vara tio vitlöksklyftor?
