Thaikyckling med kokosmjölk och lime
betygsatt 4 av 5. 265 röster.
Asiatisk kycklingrätt med glasnudlar, lime, fisksås och kokosmjölk som toppas med jordnötter och chili. Ett enkelt och underbart gott recept av Lotta Lundgren.
Tillagningstid: 50 min
4 portioner
Gör så här
- Dela kycklingfiléerna på mitten. Koka upp en kastrull med vatten, hönsbuljong, fisksås, socker, chiliflakes och lime. Riv ingefäran och krama saften ner i kastrullen. Lägg i kycklingbitarna och låt koka tills de nästan faller sönder, ca 40 min.
- Lyft upp kycklingen ur buljongen och dra isär köttet i strimlor med en gaffel. Tillsätt kokosmjölk och vitlök i buljongen. Koka upp och dra från värmen.
- Lägg i nudlarna och låt dem svälla tills nästan all sås sugits upp.
- Klipp sönder nudlarna ett par gånger med en sax i kastrullen och rör ner kycklingen.
Till servering
- Torka av de tinade bönorna på hushållspapper. Hetta upp de båda oljorna i en stekpanna och stek bönorna med vitlöken under omrörning någon minut. Smaka av med salt.
- Fördela nudlarna på fyra tallrikar och toppa med jordnötter och ev skivad röd chili. Servera direkt med de nystekta bönorna.
35 kommentarer
2026-03-10
Väldigt gott, men har ibland också svårt att få till nudlarna, därför äter jag detta som en soppa och kokar nudlar separat om jag känner för det. Har alltså mycket mer vatten och en extra av allt.
2026-01-16
SÅÅ gott! Tar lite mindre chiliflakes i då jag tyckte att det blev för starkt. Gjort ggr flera o tipsat vänner! Tack för receptet!
2025-08-21
Bland det värsta jag lagat/ätit! Smaklöst och färglöst!
2024-04-20
Favorit hemma hos oss . Brukar använda både kokosmjölk och kokosgrädde så blir den krämigare. Ofta mer än receptet anger
Visar 4 kommentarer.
