Svampfylld oxfilé med portvinssås, smashed potatoes och spetskål
betygsatt 4 av 5. 5 röster.
Helstekt oxfilé som serveras med en ljuvlig portvinssås och goda tillbehör. Nyår på en tallrik!
Tillagningstid: 70 min
Ugnstemperatur: 175-225º
4 portioner
Gör så här
- Sätt ugnen på 175°. Skär ett snitt längs med oxfilén och fyll med krämen. Bind ihop. Lägg in rosmarinkvistar under snöret, salta och peppra. Bryn köttet i olja och smör i het panna. Tillaga köttet i ugnen till 55°. Låt köttet vila.
Portvinssås
- Bryn löken i samma panna som du brynt köttet. Tillsätt tomatpuré och låt steka en stund. Tillsätt portvin, oxfond och vattnet. Låt koka ner till hälften och tillsätt grädde. Låt koka ihop. Mixa ev. såsen slät.
Smashed potatoes
- Sätt ugnen på 225°. Lägg potatisarna på en plåt med bakplåtspapper och tryck till dem med t ex en gaffel/stekspade så att de krossas. Salta lätt. Ringla över olja och strö över parmesan. Rosta högt upp i ugnen tills potatisen är krispig med fin färg, ca 15 min.
Rostad Spetskål
- Blanda sambal oelek, vitlök och smör. Skär spetskålen i klyftor och pensla med röran. Salta lätt. Rosta i ugnen samtidigt som potatisarna i ca 15 min.
Servering
- Servera oxfilén med smashed potatoes, spetskål och portvinssås.
