Hoppa över meny
Din varukorg är tom

Rulltårta med banan och passionsfrukt

betygsatt 4 av 5. 10 röster.

Den här saftiga rulltårtan fylls med söt banan, syrlig passionsfrukt och krämig mascarpone.
Tillagningstid: 20 min + tid att svalna
Ugnstemperatur: 225º
12 bitar

Gör så här

  1. Sätt ugnen på 225°. Vispa ägg och socker pösigt med elvisp. Blanda de torra ingredienserna och sikta ner i smeten. Rör om till en jämn smet och häll ut på en plåt med bakplåtspapper. Bred ut smeten jämnt och grädda direkt mitt i ugnen tills smeten är genomgräddad, ca 6 min.
  1. Strö socker över ett bakplåtspapper och riv limeskal över sockret. Vänd upp kakan direkt på det sockrade bakplåtspappret när den lyfts ur ugnen. Dra genast av pappret som kakan gräddats på och rulla varsamt ihop kakan till en rulle från långsidan, tillsammans med bakplåtspappret. Låt svalna inrullad i bakplåtspappret.
  1. Mosa bananerna med en gaffel och rör ihop med mascarpone, florsocker och passionsfrukt. Rulla ut kakan och bred på krämen. Rulla ihop från långsidan och skär rulltårtan i skivor vid servering.

Tips

tipauthor

Garnera med citronmeliss.

Sara Begner, Chef för Coops provkök

3 kommentarer

Logga in

Nina

2021-06-25

Supergod! Men blev pannkaka, trots mycket vispade. Gjorde klassisk rulltårtesmet och fyllde med fyllningen. Då blev det riktigt gott.

CheckboxCoop

2021-05-03

Hej Gerd, Mängderna stämmer, med det är viktigt att viktigt att vispa smeten ordentligt, gärna med elvisp. Lycka till i köket!

Gerd

2021-05-01

Ska det verkligen vara så lite mjöl och socker i smeten? Det blev mer pannkaka än rulltårta.

Liknande recept

Rulltårta med banan och passionsfrukt

Ingredienser

  • 4 ägg
  • 1/2 dl strösocker
  • 1 dl vetemjöl
  • 1 dl potatismjöl
  • 1 tsk bakpulver
  • 1/2 dl strösocker
  • 1 lime, finrivet skal (endast det gröna)
  • Fyllning:
  • 2 stora bananer
  • 150 g mascarpone
  • 1 dl florsocker
  • 2 passionsfrukter