Pumpagratäng med grönkål och västerbottensost
betygsatt 4 av 5. 6 röster.
Grönkål, pumpa och lagrad ost blir en perfekt grund till denna gratäng. Recept av Liselotte Forslin.
Tillagningstid: 1 tim
Ugnstemperatur: 225º
4 portioner
Gör så här
- Skala, dela och kärna ur pumpan. Skär den i ca 2 cm tjocka »halvmånar«. Repa grönkålen från stjälken i mitten och riv bladen grovt.
- Koka upp en kastrull full med vatten, lägg i kålbladen och låt dem mjukna ca 2 minuter. Häll av i durkslag, skölj i kallt vatten och krama ur kålen väl.
- Stek lök och vitlök i smöret tills det mjuknar utan att det tar färg. Rör i mjölet och häll i grädde och ost så den smälter. Ta av från värmen.
- Sätt ugnen på 225 grader. Smörj en inte alltför stor form och varva pumpa, grönkål och grädd- och lökblandningen. Salta och peppra väl. Grädda ca 25 minuter i mitten av ugnen tills pumpan får lite färg.
- Strö på valnötterna när det är 5 minuter kvar. Låt svalna 10 minuter innan servering.
1 kommentarer
2025-10-06
Jättegod höstig rätt. Hade bulgur till och råkade köpa riven prästost ist för Västerbottenost, gick bra det med 🙂 Nästa gång ska jag servera jag med kantarelltoast till 👌🏻
