Hoppa över meny
Din varukorg är tom

Piroger med spenat och ricotta

betygsatt 4 av 5. 5 röster.

Hemgjorda piroger som fylls med färsk spenat, lök, ricotta och parmesan. Perfekt som mellis eller lunch.
Tillagningstid: 1 timme 30 min
Ugnstemperatur: 225º
24 st

Gör så här

  1. Blanda mjöl och salt i en bunke. Tillsätt smöret skuret i bitar och finfördela i mjölblandningen till en grynig massa med fingertopparna eller en gaffel.
  1. Vispa upp ägget, blanda det med ättiksprit och vatten. Häll äggblandningen i bunken och arbeta snabbt ihop till en deg. Eller blanda alla ingredienser på en gång i en mat beredare monterad med kniv. Låt degen vila övertäckt i kylskåp ca 30 min.
  1. Kavla ut degen på mjölat bakbord till en rektangel. Vik den först på längden i tre delar, sedan från kort sidan i tre delar. Kavla försiktigt ut degen igen. Genom vikningen blir degen mer bladig.
  1. Dela degen mitt itu. Kavla ut varje del till en stor degplatta, ca 30×40 cm. Sporra eller skär ut tolv rutor, ca 10×10 cm, eller ta ut rundlar med mått, ca 10 cm i diameter. Lägg 1−2 msk fyllning på ena sidan av varje degplatta. Pensla kanterna med vatten eller uppvispat ägg. Vik ihop och tryck till degkanterna med en gaffel. Pensla med uppvispat ägg. Grädda i mitten av ugnen ca 10 min.

Fyllning

  1. Skala och hacka lök och vitlök. Hetta upp oljan i en stekpanna och stek lök och vitlök på låg värme utan att den får färg. Vänd ner spenaten i omgångar allteftersom den mjuknar. Låt svalna. Blanda ricottaost, parmesan och örter i en bunke. Vänd ner lök och spenat, smaka av med salt och peppar.
Guldfågeln. Majskyckling. Saftig smak med gyllene karaktär.

0 kommentarer

Logga in

Liknande recept

Piroger med spenat och ricotta

Ingredienser

  • 6 dl vetemjöl
  • 1/2 tsk salt
  • 250 g kylskåpskallt smör
  • 1 ägg
  • 1 tsk ättikssprit 12 %
  • 3 msk vatten
  • 1 ägg, till pensling
  • Fyllning
  • 1 gul lök
  • 2 vitlöksklyftor
  • 1 msk rapsolja
  • 200 g färsk spenat
  • 125 g ricotta
  • 1/2 dl hackade färska örter, t ex oregano, citrontimjan och bladpersilja
  • 1 dl riven parmesan
  • salt och grovmalen svartpeppar