Pasta med mozzarella och aubergine
betygsatt 4 av 5. 133 röster.
Krämig pastarätt med tomat, aubergine, basilika och smält mozzarella. Enkel att laga och med smaker som kommer att uppskattas av alla runt bordet! Recept av Lotta Lundgren.
Tillagningstid: 30 min
4 portioner
Gör så här
- Koka upp en stor kastrull med saltat vatten till pastan. Skala och tärna auberginen i stora bitar. Plocka basilikabladen och finstrimla stjälkarna.
- Hetta upp olja i en gryta eller stekpanna och stek auberginen tills den har fått fin färg, ca 5 min. Salta och peppra.
- Tillsätt vitlök och tomatpuré, stek ytterligare någon minut. Häll i tomaterna, basilikastjälkarna, vinäger och honung, låt småputtra ca 4 min. Riv den ena mozzarellaosten i bitar och låt smälta ner i såsen under omrörning.
- Koka pastan någon minut kortare än vad som angivits på förpackningen. Ta 1 ½ dl av kokvattnet och blanda ner i tomatsåsen.
- Häll av pastan och vänd ner i såsen. Toppa med den andra mozzarellaosten i bitar och basilikabladen.
16 kommentarer
2025-01-27
Kanske lite smaklöst. Annars gott.
2024-11-25
Hej Då jag köper för 1 person vill jag också att receptet skall gå att ändra till 1 person inte ligga fast på 4 personer
2024-09-09
Hej Candice, Det var tråkigt att höra. Det är viktigt att tomatpurén får rostas (men inte brännas) i pannan för att smaken ska blomma ut ordentligt. Du kan också låta såsen puttra lite längre än vad som anges för att få mer mustighet.
2024-09-03
När jag tittar på de andra kommentarerna är jag säker på att jag måste ha gjort ett misstag någonstans. Maten var inte dålig men saknade lite djup i smaken. De viktigaste smakerna jag smakade var pasta och tomat. Mycket lite smaknärvaro från aubergine och mozarella.
Visar 4 kommentarer.
