Hoppa över meny
Din varukorg är tom

Pasta med kronärtskocka

betygsatt 4 av 5. 32 röster.

Pasta med marinerade kronärtskockor och strimlad zucchini i en pesto på pistagenötter. En pastarätt som garanterat kommer att göra succé!
Tillagningstid: 30 min
4 portioner

Gör så här

  1. Lägg pistagenötterna i en kastrull med kokande vatten. Koka dem i 3 min och låt dem rinna av i ett durkslag.
  1. Mixa till en slät pesto med resten av ingredienserna och smaka av med salt.
  1. Koka upp en stor kastrull med saltat vatten till pastan. Dela zucchinin på längden och skär i halvmånar.
  1. Hetta upp olja i en stekpanna och fräs lök och zucchini under omrörning tills de är mjuka utan att de fått färg. Lägg ner pastan i det kokande vattnet och koka någon minut kortare än anvisningen på förpackningen.
  1. Låt pastan rinna av i ett durkslag och häll tillbaka i kastrullen. Vänd runt med peston, zucchinin och kronärtskockorna. Smaka av med salt och peppar.
Dela detta recept!

5 kommentarer

Logga in

CheckboxCoop

2022-04-25

Hej Annika, det borde gå fint, vi har dock inte provlagat det. Salta gärna skivorna och låt ligga på hushållspapper 30 min innan du steker dem så att lite av vätskan drar ur. Berätta gärna hur det blev!

Annika

2022-04-22

Kan man ta aubergine i stället för zucchini.

Annica

2019-04-06

Otroligt krämigt och gott! Mums!!!

CheckboxCoop

2017-04-25

Till Sara: Det ska vara marinerade kronärtskockor.

Visar 4 kommentarer.

Liknande recept

Pasta med kronärtskocka

Ingredienser

Ingredienserna är nu anpassade för 4 portioner
Antal portioner
  • 400 g färsk tagliatelle
  • 1 zucchini
  • 1 schalottenlök, finhackad
  • 1 msk olivolja
  • 300 g marinerade kronärtskockor, delade
  • salt och peppar
  • Pistagepesto
  • 1 dl pistagenötter
  • 2 msk vatten
  • 1/2 dl finriven parmesanost
  • 1 kruka färsk basilika
  • 1 liten vitlöksklyfta
  • 1/2 citron, finrivet skal (endast det gula)
  • 1/2 dl olivolja
  • salt