Hoppa över meny
Din varukorg är tom

Pankofriterad avokado i tortillabröd

betygsatt 4 av 5. 5 röster.

Har du inte provat friterad avokado är det dags nu! Recept av Eleonora Von Essen från kokboken, Nya matvanor på 4 veckor.
Tillagningstid: 45 min
4 portioner

Gör så här

  1. Picklad rädisa: Rör ihop vatten, socker och ättiksprit tills sockret lösts upp. Skiva rädisorna tunt och vänd runt i lagen. Låt stå till servering.
  1. Snabbsyrad rödkål: Strimla kålen tunt, gärna på mandolin. Pressa över limesaft och tillsätt olja och salt. Krama runt med kålen.
  1. Blanda mjöl och chilipulver. Häll upp kikärtsspadet i en djup tallrik och ströbrödet blandat med flingsalt i en annan. Skala och skär avokadon i klyftor.
  1. Vänd en klyfta i taget först i mjöl, sedan i kikärtsspadet och sist i ströbröd. Gör likadant med alla klyftor.
  1. Hetta upp olja i en stekpanna och stek majskornen tills de har fin färg och börjar dofta popcorn. Hetta upp olja i en kastrull med höga kanter till 180°. Fritera några avokadobitar i taget till fin färg. Låt rinna av på hushållspapper. Servera allt i tortillabröd med srirachamajonnäs, ev koriander och limeklyftor.

Tips

tipauthor

När du använder kikärtsspadet i receptet ovan kan de kokta kikärterna tillsättas som de är i t ex en sidosallad.

Sara Begner, Chef för Coops provkök

0 kommentarer

Logga in

Liknande recept

Pankofriterad avokado i tortillabröd

Ingredienser

Ingredienserna är nu anpassade för 4 portioner
Antal portioner
  • 1 dl vetemjöl
  • 1 tsk chilipulver
  • 1 burk kokta kikärtor, endast spadet
  • 1 1/2 dl pankoströbröd
  • 2 tsk flingsalt
  • 2 avokador
  • 1/2 liter neutral olja, till fritering
  • Till servering
  • färsk koriander
  • 140 g majskorn
  • 1 tsk olivolja
  • 200 g minitortilla
  • srirachamajonnäs
  • 1 lime
  • Snabbsyrad rödkål
  • 150 g rödkål
  • 1/2 lime, pressad saft
  • 1 tsk olivolja
  • 1 krm salt
  • Picklad rädisa
  • 3 msk vatten
  • 2 msk strösocker
  • 1 msk ättiksprit (12 %)
  • 1 knippa rädisor