Moussetårta med browniebotten
betygsatt 4 av 5. 6 röster.
Festlig moussetårta som görs på browniebotten. Använd de bär som är i säsong eller som du har hemma.
Tillagningstid: 1.5 timmar + tid i kylen
Ugnstemperatur: 200º
14 bitar
Gör så här
- Sätt ugnen på 200°. Smält smör och choklad i en kastrull. Vispa ägg och socker pösigt. Häll i mjöl och chokladsmöret i äggvispet. Fyll en smord och bröad springform cirka 26 centimeter i diameter. Låt stå i ugnen i cirka 10 minuter. Ta bort kanten på formen och låt kakan svalna.
Bärmousse:
- Vispa äggvita med 1 tsk socker till ett fast skum. Blanda ihop socker och vatten i en kastrull och värm till 110 grader utan att röra om. Rör försiktigt därefter tills temperaturen nått 122 grader. Häll sockerlagen i en fin stråle medan du försiktigt vispar ner den i äggvitan. Vispa sedan rejält tills du har ett fast skum. Fortsätt vispa tills marängen har svalnat. Lägg gelatinbladen i kallt vatten. Vispa grädden fluffig. Mixa bären till en slät massa. Sila eventuellt av kärnorna i en finmaskig sil. Lyft upp gelatinbladen och smält försiktigt i en kastrull. Blanda ner gelatinet i bärmixen under omrörning. Vänd försiktigt ner fruktpurén i den italienska marängen tills den är klumpfri. Vänd därefter ner grädden.
Montering:
- Sätt ihop springformen (med botten i) med den nu rendiskade kanten. Täck gärna kanten av springformen med OH-plast. Fyll formen med bärmousse. Låt stå kallt minst 3 timmar.
- Avlägsna formens kant och OH-plast och garnera tårtan med färska bär.
1 kommentarer
2014-08-06
Ser jätte god ut...................
