Matjessill med betor, gräddfilsmajonnäs och färskpotatis
betygsatt 4 av 5. 7 röster.
Perfekta rätten för midsommarlunchen, matjessill med kokta betor, färskpotatis och krämiga ägg som toppas med brynt kaprissmör och gräddfilsmajo. Recept av Stefan Ekengren
Tillagningstid: 45 min
4 portioner
Gör så här
- Gräddfilsmajonnäs: Mixa gräddfil, ägg och citronjuice, fortsätt mixa och tillsätt olja i en tunn stråle. Smaka av med salt, ställ åt sidan till servering.
- Dela gulbetor och färskpotatis i grova bitar och dela äggen. Skär matjessillen i bitar. Lägg matjessill, gulbetor, ägghalvor, och färskpotatis på ett serveringsfat. Toppa med lite av gräddfilsmajonnäsen, spara resten av majonnäsen till serveringen.
- Bryn smör och lägg i kapris. Låt svalna något.
- Garnera serveringsfatet med plockad dill, gräslök och polkabetor. Skeda över hälften av smöret. Servera direkt med extra gräddfilsmajonnäs och resten av kaprissmöret vid sidan av.
2 kommentarer
2024-06-25
Hej Anders, Polkabetor är en säsongsvara som finns i vissa butiker, men tyvärr inte i alla. Hittar du inte polkabetor kan du ersätta dem med fler gulbetor eller späda rödbetor.
2024-06-18
Finns ens polkabetor att köpa i alla Coop butiker??? Har letat men finns inte att få tag i. Hur kan Coop då lägga upp ett recept när alla råvaror int finns.
