Kycklinglasagne med mozzarella och basilika
betygsatt 4 av 5. 116 röster.
Gör så här
- Sätt ugnen på 225°. Hetta upp oljan i en stekpanna och stek kycklingfärsen tills det blir ett smul. Häll i arrabbiatasås, krossade tomater och ketchup. Låt sjuda några minuter och smaka av med salt och peppar.
- Späd crème fraichen med vatten och varva detta med kycklingfärssåsen mellan pastaplattorna i en passande ugnsform. Avsluta med färssåsen och toppa med mozzarellan bruten i mindre bitar. Strö över pinjenötterna och grädda mitt i ugnen ca 25 min.
Fänkålssallad:
- Dela fänkålen på längden och skär sedan tunt med mandolin. Vänd runt med citronsaft, olja och salt. Toppa lasagnen med basilikablad och servera med fänkålssalladen.
13 kommentarer
2025-02-26
Hej, Det var inte meningen. Tack för skarp blick! Vi har nu ändrat till 225 grader på bägge ställen.
2025-02-11
Gillas av hela familjen! En undran? Varför står det ugnstemperatur 200 grader. Längre ned i receptet står det: sätt ugnen på 225 grader?
2024-02-25
Helt okej lasagne. Med några kompletteringar :-) Lade till vitlök, lök, buljongtärning, rivna morötter, tomatpuré istället för färdig pastasås. Hade inga pinjenötter så det fick bli hackade cashewnötter, funkade kanon.
2022-08-12
Jag tar hela burken arribiatasås så det inte blir något svinn 😉 blir då även mer smak, utesluter då ketchup samt 5 dl cremefraiche för mer sås! Så god!
Visar 4 kommentarer.
Liknande recept
30 minbetygsatt 4 av 5. 60 röster.
30 minbetygsatt 3 av 5. 83 röster.
20 min + tid att mbetygsatt 4 av 5. 30 röster.
30 minbetygsatt 4 av 5. 82 röster.
30 minbetygsatt 3 av 5. 19 röster.
45 minuter + marinbetygsatt 4 av 5. 21 röster.