Hoppa över meny
Din varukorg är tom

Kassler och äppelcouscous

betygsatt 4 av 5. 26 röster.

Stekt kassler med currycouscous och senapssås.
Tillagningstid: 20 minuter
4 portioner

Gör så här

  1. Bryn äpple, lök, vitlök och curry i smör cirka 5 minuter.
  1. Koka couscousen med buljongtärning i vattnet enligt anvisningen på förpackningen. Rör ner en klick smör när couscousen är färdigkokt. Vänd slutligen ner äppel- och lökblandningen.

Sås

  1. Blanda gräddfil och senap.
  1. Skiva och stek kasslern i en vanlig stekpanna eller grillpanna 2-3 minuter på varje sida.
  1. Servera med rucolasallad.

Servering

Servera kasslern med couscous, senapssås och en sallad.

Tips

tipauthor

Krydda upp såsen med färska örter och pepparrot.<br> Stansa ut figurer ur kasslern med pepparkaksformar, strimla resten och vänd ihop med couscousen.

Sara Begner, Chef för Coops provkök

Dela detta recept!

8 kommentarer

Logga in

Anders

2024-07-08

Bjöd familjen på detta ikväll, två vuxna, två tonårskillar, den ena knusslig, den andra nyfiken. Maten föll i smaken, utom för den knussliga. En god och annorlunda variant på kassler, som annars är svår att variera. Spetsade couscousen med lite äppeljos. Bra vardagsrätt. Gott!

Ann Gerd

2017-01-27

Blev en rätt trevlig rätt. Lite annorlunda än att steka kassler bara med ananas och ost som jag gjort så ofta. Kommer nog att göra courcous-röror oftare. Går variera en hel del efter tycke och smak.

Sven N.

2015-02-04

En hit! Vi serverade bräck skinka istf. kassler, det fanns kvar av julskinkan i frysen. Gick fint det också.

Leinesblogg

2014-10-03

Fick fram detta recept i går kväll. Handlade ingredienser sedan hjälpte dottern mig med att laga. Blev en hit och mycket omtyckt även att barnen egentligen inte tycker om senap. Dock bytte jag ut gräddfil mot creamfraiche, tre äpplen. Det hade nog räckt med 3dl couscous. Tog 4dl då vi var 5st

Visar 4 kommentarer.

Liknande recept

Kassler och äppelcouscous

Ingredienser

Ingredienserna är nu anpassade för 4 portioner
Antal portioner
  • 2 äpplen i små bitar
  • 500 g kassler
  • 1 strimlad gul lök
  • 2 hackade vitlöksklyftor
  • 1 msk gul curry
  • 1 msk smör
  • Äppelcouscous:
  • 3 dl couscous
  • 1 grönsaksbuljongtärning
  • 1 msk smör
  • Sås:
  • 2 dl gräddfil
  • 2 msk senap
  • Till servering:
  • 40 g rucola