Het stroganoff med blomkål
betygsatt 3 av 5. 12 röster.
Smakrik vegetarisk korvstroganoff som smaksätts med ingefära, röd currypasta, krossade tomater och rågdryck. Perfekt vardagsmiddag.
Tillagningstid: 30 min
4 portioner
Gör så här
- Koka riset enligt anvisning på förpackningen. Skär korven i strimlor och blomkålen i mindre bitar.
- Hetta upp olja i en stor stekpanna och fräs lök, vitlök, ingefära och curry någon minut. Tillsätt korven. Stek ett par minuter till.
- Häll på krossade tomater och havregrädde och låt koka 5–10 min. Tillsätt blomkålen de sista 2 min. Smaka av med salt och peppar. Servera med hackad koriander, frön och basmatiris.
5 kommentarer
2022-10-15
Å älskar denna vegokorv ..
2022-06-03
Tråkigt att höra, Christina. Välj gärna en korv eller annan typ av protein som du vet att du gillar.
2022-06-02
Äter väldigt gärna vego men detta var inte så gott. Kanske var det korven som var trist.
2022-05-20
Hej Anna, vad bra att ni gillade kryddningen, det är ju en stroganoff som går bra att göra med vilken typ av protein som helst :)
Visar 4 kommentarer.
