Hoppa över meny
Din varukorg är tom

Filodegssnäckor med basilika, parmesan och pinjenötter

betygsatt 3 av 5. 4 röster.

Filodegssnäckorna har en god fyllning med spenat, pinjenötter, basilika och parmesan. De grillas frasiga på ytan med fin gyllene färg.
Tillagningstid: 35 min
6 stycken

Gör så här

  1. Rosta pinjenötterna till fin färg i torr panna. Finhacka basilikan (både blad och stjälk). Fräs spenaten i olja med vitlök, tills spenaten har sjunkit ihop. Låt svalna. Blanda spenaten med pinjenötter, basilika och parmesan. Smaka av med salt.
  1. Vispa lätt ihop ägg, yoghurt och olja. Lägg ut ett ark filodeg och pensla hela arket med äggvispet. Lägg ut en strimma av fyllningen längs med långsidans kant. Rulla ihop till en rulle och rulla sedan ihop rullen till en snäcka. Gör likadant med resterande filodeg.
  1. Pensla snäckorna med olja precis innan grillning och grilla över låg direkt värme på båda sidor till fin färg men minst 10 min så att all deg blir tillagad.

Tips

tipauthor

Rör ner chiliflakes i fyllningen för lite mer sting.

Sara Begner, Chef för Coops provkök

Dela detta recept!

0 kommentarer

Logga in

Liknande recept

Filodegssnäckor med basilika, parmesan och pinjenötter

Ingredienser

  • 6 färska filodegsark
  • 1 ägg
  • 1/2 dl naturell yoghurt
  • 2 msk olivolja, till pensling
  • Fyllning:
  • 60 g pinjenötter
  • 1 kruka basilika
  • 200 g färsk spenat
  • 1 msk olivolja
  • 1 vitlöksklyfta, finhackad
  • 3 dl finriven parmesan