Coq au vin med kycklingben
betygsatt 4 av 5. 25 röster.
En härlig klassisk Coq au vin blanc med vitt vin, bacon, svamp, morötter och selleri. Recept av Systrarna Eisenman.
Tillagningstid: 1 timme
4 portioner
Gör så här
- Stek baconet knaprigt i en gryta, lägg på ett hushållspapper att rinna av.
- Stek svampen snabbt på hög värme i grytan till fin färg. Lägg åt sidan.
- Dra ev loss skinnet från kycklingen. Bryn kycklingbitarna i samma gryta och lägg sedan bredvid svampen.
- Häll olja i grytan och fräs lök och vitlök under omrörning någon minut. Tillsätt morötter och selleri och fräs ytterligare någon minut.
- Strö mjöl över grönsakerna och rör om. Häll i vin, vatten och fond, lägg i lagerblad och timjan.
- Lägg tillbaka kyckling, svamp och bacon. Sjud under lock ca 40 min. Häll i grädden och smaka av med salt och peppar. Servera med pasta, ris eller mos.
5 kommentarer
2023-04-06
Hej! Hur går det med näringsberäknaren som Hans tidigare efterfrågat? Vänliga hälsningar Viktor
2021-04-07
Hej Robin, tack för att du uppmärksammade oss på detta! Det hade tyvärr blivit fel och det ska vara 1 dl grädde, precis som det står i Mer Smak. Berätta gärna vad du tyckte om rätten om du lagar den! /Elsa, webbredaktör
2021-04-02
I Mer Smak står 1 dl grädde och här 4(!). Vad stämmer?
2021-03-19
Mycket gott, passade bra med broccolimos som tillbehör!
Visar 4 kommentarer.
