Hoppa över meny
Din varukorg är tom

Chokladtårta med mandelmassa

betygsatt 4 av 5. 11 röster.

Lyxig chokladtårta på en botten av mandelmassa och apelsin. Glasera tårtan med chokladkräm och garnera med chokladpraliner och tryfflar. Den här tårtan är en riktig drömdessert!
Tillagningstid: 1 timme
Ugnstemperatur: 175º
10 portioner

Gör så här

  1. Sätt ugnen på 175º. Blanda mandelmassan med äggen och apelsinskalet och vispa till en jämn smet. Häll smeten i en smord och bröad bakform med hjärtform (ca 1 liter).
  1. Grädda i nedre delen av ugnen 25- 30 minuter. Låt kakan svalna något och lossa den. Lägg tillbaka den i formen och häll apelsinsaften över den, stick några hål så rinner saftens lättare ner. Låt kakan stå och dra i formen tills den kallnat och stjälp försiktigt upp den.
  1. Koka upp grädden, lägg i chokladen och rör tills den smält. Låt chokladsmeten svalna lite, bred den över kakan, låt stelna lite och garnera. Förvara svalt.
Dela detta recept!
OLW chips, nötter, cheez doodles. Älska det goda.

1 kommentarer

Logga in

Shaimaa

2012-12-22

Mumsi mums

Liknande recept

Chokladtårta med mandelmassa

Ingredienser

  • Botten:
  • 300 g riven mandelmassa
  • 3 ägg
  • 1 apelsin, rivet skal och pressad saft
  • Glasering:
  • 1/2 dl vispgrädde
  • 100 g mörk blockchoklad
  • Garnering:
  • 12 st chokladpraliner och/eller chokladtryfflar