Hoppa över meny
Din varukorg är tom

Äppelkaka med mandelmassa

betygsatt 4 av 5. 4 röster.

En festlig och lekfull variant av klassisk äpplekaka med mandelmassa, här i muffinsplåt. Blanda syrade äpplen med en blandning av mandelmassa, smör, socker och kanel. Servera äppelkakan ljummen med vaniljsås eller vaniljglass.
Tillagningstid: 20 min + 30 min i ugn
Ugnstemperatur: 175º
6 portioner

Gör så här

  1. Nyp ihop smör, mjöl och socker i en bunke. Tillsätt grädde och arbeta snabbt ihop till en deg. Plasta in degen och ställ i kylen 30 min. Sätt ugnen på 175°.
  1. Skala äpplena och ta bort kärnhuset med en äppelpipa eller en liten kniv. Ställ äpplena i en muffinsplåt för 6 stora muffins eller i passande portionsugnsformar.
  1. Blanda ihop mandelmassa, smör, socker och kanel till en smet. Tryck ner kanelblandningen i äpplena.
  1. Kavla ut degen på ett mjölat bakbord och lägg den sedan så den täcker muffinsplåten, alternativt klä in äpplena i portionsformarna. 5. Vispa lätt ihop äggula med vatten och pensla degen. Strö över pärlsocker och grädda mitt i ugnen ca 30 min.
  1. Servera knytena ljumma med vaniljsås och vaniljglass.
Dela detta recept!

1 kommentarer

Logga in

astrid

2014-11-02

Väldigt balanserad och smakrik dessert, snygg och mäktig

Liknande recept

Äppelkaka med mandelmassa

Ingredienser

  • 6 syrade äpplen
  • 100 g mandelmassa
  • 50 g smör
  • 1 msk strösocker
  • 1 msk kanel
  • 1 äggula
  • 1 tsk vatten
  • 2 msk pärlsocker
  • Pajdeg:
  • 200 g kylskåpskallt smör
  • 5 dl vetemjöl
  • 1/2 dl strösocker
  • 1/2 dl vispgrädde
  • Till servering:
  • vaniljsås eller vaniljglass