Hoppa över meny
Din varukorg är tom

Saffransbullar med brynt smör

betygsatt 4 av 5. 13 röster.

Saftiga saffransbullar med mandelmassa som doppas i brynt smör och vänds i kanel- och kardemummasocker. Kanske julens godaste lussebullar? Recept: Hilda Kirkhoff.
Tillagningstid: 3 timmar
Ugnstemperatur: 210°
40 stycken

Gör så här

  1. Mortla saffranet med 1 tsk strösocker. Blanda med vit sirap och vodka/rom och låt stå minst 1 timme, gärna över natten.
  1. Värm mjölken till 37 grader. Smula jästen i en bunke och lös upp i mjölken. Tillsätt ägg, vit sirap, salt, kesella och saffransblandningen. Arbeta ner vetemjölet lite i taget. Kör i köksassistent på medelhastighet i ca 5 min.
  1. Klicka i det rumsvarma smöret lite i taget och fortsätt arbeta degen i ca 10 min. Täck bunken med plastfolie och låt jäsa i 60 min, tills degen dubblat sin volym.
  1. Rör ihop smör och riven mandelmassa till en jämn smet. Kavla ut degen till en rektangel, bred på fyllningen, vik degen tre gånger och skär i ca 3 cm breda remsor. Dela varje remsa i tre längder men inte hela vägen upp, så att remsan fortfarande håller ihop. Fläta och rulla ihop till en bulle. Låt jäsa under bakduk i ca 45 min.
  1. Sätt ugnen på 210 grader. Grädda bullarna näst längst ner i ugnen i ca 8 min, tills de fått gyllene färg. Låt svalna på galler under bakduk. Pensla med brynt smör och doppa i socker blandat med kanel och kardemumma.

4 kommentarer

Logga in

Sara

2025-12-12

Så goda!

Emma

2025-12-08

Det står grädda NÄST längst ner, och så är ju ugnarna olika också. För mig blev bullarna jättegoda och fina.

Karin

2025-12-04

Det var alldeles för lite fyllning skulle nästan behövas dubbleras för att få någon smak av mandelmassan. Som någon annan även skrivit kan man inte grädda längst ner i ugnen.

Helena

2025-11-30

Det blir inte så bra att grädda längst ner i ugnen. De får ingen färg alls då. Instruktionen hur de ska bakas stämmer inte överens med bilden heller.

Liknande recept

Saffransbullar med brynt smör

Ingredienser

  • 1 g saffran (2 påsar)
  • 1 tsk strösocker
  • 2 msk vit sirap
  • 1 tsk vodka
  • 5 dl mjölk
  • 50 g jäst
  • 2 ägg
  • 1 1/2 dl vit sirap
  • 1/2 tsk salt
  • 250 g Kesella, 10%
  • 17 dl vetemjöl
  • 150 g rumsvarmt smör
  • Fyllning
  • 200 g rumsvarmt smör
  • 75 g riven mandelmassa
  • Pensling och topping
  • 50 g brynt och avsvalnat smör
  • 1 dl strösocker
  • 1 tsk kanel
  • 1 tsk nymald kardemumma