Rödbetskorgar med ostkräm
betygsatt 4 av 5. 23 röster.
Ser så imponerande ut. Men är faktiskt inte svårt – ett litet handgrepp bara. Recept ur kokboken; Vegofest Med Slottsträdgården Ulriksdal av Bosse Rapne och Mia Krook
Tillagningstid: 25 min + tid att svalna
20 stycken
Gör så här
- Tvätta eller skala rödbetorna och skiva tunt med mandolin så det blir minst 20 lika stora skivor. Lägg i en kastrull med socker, vatten och vinäger och låt koka tills rödbetorna är mjuka, ca 5 min. Låt dem svalna i lagen.
- Mosa ihop färskost och fetaost till en jämn kräm. Låt rödbetorna rinna av i en sil och torka varje skiva torr med hushållspapper.
- Spritsa eller skeda en klick ostkräm på en rödbetsskiva och nyp ihop kanterna till en korg. Gör lika med resterande rödbetsskivor och ostkräm. Strö över sesamfrön och ev hackad gräslök. Servera som drinktilltugg.
