Piroger med två sorters fyllning
betygsatt 4 av 5. 6 röster.
Piroger är uppskattat till både utflykt och buffé. Här är ett recept med två sorters fyllning, en potatis- och ajvar och en svamp- och spenatfyllning. Perfekt att frysa in och ta fram när magen kurrar! Recept från Från kokboken: Portionen under tian av Hanna Olvenmark.
Tillagningstid: 1 timme
Ugnstemperatur: 225º
8 stycken
Gör så här
- Rör ut jästen med vattnet och tillsätt olja och salt. Häll i mjölet (spara ½ dl till bakbordet) och arbeta ihop till en deg. Låt jäsa under bakduk 45–60 min.
Potatis- och ajvarfyllning
- Skala och tärna potatisen. Koka i saltat vatten 5 min. Tillsätt linserna och låt koka med ytterligare 5 min. Häll av vattnet.
- Stek löken i olja tills den är mjuk utan att få färg. Blanda ihop med potatis, linser, ajvar, sambal och smulad fetaost.
Svamp- och spenatfyllning
- Stek löken i olja. Tillsätt svampen och stek några minuter till. Vänd ner spenaten, stek vidare tills vätskan ångat bort. Tillsätt timjan, peppar och soja. Blanda ihop med linser och riven ost. Smaka av med salt.
- Sätt ugnen på 225°. Dela degen i åtta bitar. Kavla ut till cirklar, 15 cm i diameter, ca ½ cm tjock).
- Fördela fyllningen på hälften av degen och vik över degen så det blir en halvmåne. Tryck ihop kanterna med en gaffel.
- Lägg pirogerna på en plåt med bakplåtspapper och pensla med uppvispat ägg. Grädda mitt i ugnen ca 15 min. Låt svalna innan de packas i låda.
1 kommentarer
2023-04-05
Goda båda två. Dock får jag aldrig in hela fyllningen i degen, så där kan man ta lite mindre.
