Marmeladgodis med hallon
betygsatt 4 av 5. 5 röster.
Så goda hemgjorda marmeladgodisar, dessa smaksätts med hallon och doppas i socker eller lakritspulver. Recept av Ulrika Brydling och Marie Eriksson
Tillagningstid: 60 min + tid att stelna
24 bitar
Gör så här
- Koka upp hallon och vatten. Mixa slätt, passera genom sil till en puré utan kärnor.
- Blanda purén med socker och glykos. Koka till 120° , rör då och då. Ta från värmen.
- Blanda pektin och citronsyra och vänd ner i smeten. Lägg bakplåtspapper penslat med olja i en brödform.
- Häll i marmeladen och låt stå svalt i minst 4 timmar. Stjälp upp marmeladen på ett stort fat med strösocker och ev lakritspulver. Sockra alla kanter. Skär valfri storlek och sockra igen.
4 kommentarer
2023-03-30
Hej Hanna, precis så. Lycka till!
2023-03-28
Tack för svar. Så tanken är att koka tills det når 120 grader och sen ta från värmen? Dvs oavsett koktid?
2023-03-28
Hej Hanna, vad tråkigt att höra. Koktiden beror förstås på en mängd faktorer, därför har vi ny ändrat beskrivningen till grader istället för tid. Tack för att du uppmärksammade oss på detta!
2023-03-26
Är ni helt säkra på att det ska koka i 45 minuter? Vårt godis blev stenhårt, går inte att skära. Besviken sexåring.
