Grillad caesarsallad med kryddig korv och blomkål
betygsatt 4 av 5. 2 röster.
Visst har vi alla ätit caesarsallad! Men grillad caesarsallad...? Här grillas både blomkål, romansallad och krutonger. En kryddig grillad korv serveras till och en klassisk caesardressing ringlas över.
Tillagningstid: 35 min
4 portioner
Gör så här
- Caesardressing: Vispa äggula, vinäger och senap. Häll i oljan i en tunn stråle och vispa hela tiden till en tjock majonnäs. Tillsätt sardeller, vitlök och parmesan och blanda. Späd med lite vatten till en dressing. Smaka av med salt och peppar.
- Skär blasten av blomkålen och behåll blasten. Skär blomkålen i mindre buketter. Dela romansalladen och korvarna på längden. Pensla bröden med olja och grilla krispiga. Salta bröden och skär upp i tärningar.
- Grilla blomkålsblasten och buketterna till fin färg och något mjuka. Grilla korvarna och skär sedan i mindre bitar. Grilla salladshalvorna hastigt på båda sidorna.
- Fördela sallad, blomkål, korv, krutonger och parmesan på tallrikar och ringla över dressingen.
Tips

Använd grillkorg så blir det lättare att grilla blomkålen.
1 kommentarer
2020-11-15
Super gott!! Brukar byta ut Romansalladen till Spetskål. Viktigt också att ha en kryddig korv av kvalité.
