Hoppa över meny
Din varukorg är tom

Filodegskorgar med stekta äpplen och hemgjord kardemummaglass

betygsatt 4 av 5. 4 röster.

Ett både kul och elegant sätt att servera äpplen. Krispiga, lövtunna filodegskorgar fylls med kanelstekta äpplen. Servera med hemlagad kardemummaglass.
Tillagningstid: 30 min + tid i frysen
Ugnstemperatur: 175º
6 stycken

Gör så här

  1. Kardemummaglass: Vispa grädden fluffig med elvisp. Tillsätt den kondenserade mjölken och kardemumman, vispa tills du får en jämn smet. Häll smeten i en frystålig form och låt stå i frysen tills den är genomfrusen, ca 8 timmar (tiden beror på formen).

Filodegskorgar:

  1. Sätt ugnen på 175°. Skär filodegen i 18 kvadrater ca 10x10 cm. Pensla med smör och lägg alla ark omlott i högar om 3. Pensla muffinsplåten med smör och lägg i filodegshögarna till 6 korgar. Grädda mitt i ugnen 5-10 min. Passa noga, de får fort färg mot slutet.

Äpplen:

  1. Skala och skär äpplena i tärningar. Stek i smör med kanelen tills äpplena är mjuka, smaka ev av med socker. Fyll korgarna med de varma äpplena och servera med kardemummaglassen.

Tips

tipauthor

Ta fram glassen en stund innan servering.

Sara Begner, Chef för Coops provkök

0 kommentarer

Logga in

Liknande recept

Filodegskorgar med stekta äpplen och hemgjord kardemummaglass

Ingredienser

  • 2 filodegsark
  • 30 g smält smör
  • 3 stora äpplen
  • 1 msk smör
  • 1 tsk malen kanel
  • ev strösocker
  • Kardemummaglass:
  • 5 dl vispgrädde
  • 1 burk kondenserad mjölk
  • 1/2 msk kardemummakärnor, mortlade