Hoppa över meny
Din varukorg är tom

Kycklingspett med jordnötssås

betygsatt 4 av 5. 94 röster.

Kycklingspett med jordnötssås och sticky rice, gott att servera edamamebönor med flingsalt till. Ett enkelt recept av Lotta Lundgren.
Tillagningstid: 40 min
Ugnstemperatur: 200º
4 portioner

Gör så här

  1. Sätt ugnen på 200°. Rör ihop 1 dl av kokosmjölken (gärna den tjockare kokosmjölken överst i burken) med ströbröd, majsstärkelse, chili, vitlök och salt. Blanda med färsen till en jämn smet.
  1. Kläm fast smeten runt 8 spett och lägg på en plåt medbakplåtspapper. Pensla soja på färsspetten och strö över hackade jordnötter.
  1. Stek i övre delen av ugnen ca 15 min till en innertemperatur på över 70°. Vänd spetten efter halva tiden.

Sticky rice

  1. Blanda ris, resterande kokosmjölk, vatten, socker och salt i en kastrull. Vispa i majsstärkelsen.
  1. Pressa i saften från den rivna ingefäran, själva ingefäran används inte här.
  1. Koka upp och sänk värmen. Låt sjuda enligt anvisning på förpackningen och ta bort locket de sista minutrarna.

Jordnötssås

  1. Mixa jordnötter, vatten, socker och lime till en krämig sås. Smaka av med salt.
  1. Värm såsen försiktigt vid servering.
  1. Värm edamamebönor enligt anvisningen på förpackningen och servera med flingsalt.

15 kommentarer

Logga in

Jennie

2023-04-11

Hade ingen kokosmjölk. Blandade färsen med 0,75dl vatten istället, funkade jättebra och smeten höll ihop. För övrigt en kanonrätt som kommer lagas igen!

CheckboxCoop

2020-09-21

Hej Marie. Du använder lite av kokosmjölken i steg 1 där du rör ihop den med ströbröd, majsstärkelse och kryddor. Mvh Maja, redaktör

Marie

2020-09-20

Det står att det ska vara resterande kokosmjölk i riset - resterande från vad?

Sofie

2020-07-26

Det är jättemärkligt att ni skriver att man ska koka upp riset som vanligt, trots att man kokar med mestadels kokosmjölk och inte vatten. Det här är ju i princip som en risgrynsgröt och måste röras hela tiden, annars bränner det fast i botten och hälften av riset blir kvar där.

Visar 4 kommentarer.

Liknande recept

Kycklingspett med jordnötssås

Ingredienser

Antal portioner
  • 500 g kycklingfärs
  • 400 ml kokosmjölk
  • 0,75 dl ströbröd
  • 2 tsk majsstärkelse
  • 1 röd chili, finhackad
  • 1 vitlöksklyfta, riven
  • 1/2 msk kinesisk soja
  • 0,25 dl salta jordnötter
  • 1/2 tsk salt
  • Sticky rice
  • 2 dl jasminris
  • resterande kokosmjölk
  • 1 dl vatten
  • 1 tsk strösocker
  • 1 tsk majsstärkelse
  • 50 g färsk ingefära, riven
  • 1/2 tsk salt
  • Jordnötssås
  • 1 dl salta jordnötter
  • 1 dl vatten
  • 1 tsk strösocker
  • 1 lime, finrivet skal (endast det gröna) och saft
  • salt
  • Till servering
  • 200 g frysta edamameböna med skal
  • flingsalt