Chirashi sushi med lax, jordärtskocka och ägg
betygsatt 4 av 5. 4 röster.
Otroligt lyxig laxbowl med bland annat lax, svamp, jordärtskocka och havreris som toppas med en syrlig och honungssöt dressing och en rå äggula.
Tillagningstid: 45 min
4 portioner
Gör så här
- Skölj skockorna ordentligt och hyvla tunt. Torka av och fritera gyllene i 180° olja. Låt rinna av på hushållspapper. Strö över salt.
- Dressing: Blanda vinäger, honung, soja och chiliflakes.
- Blanda laxen med 2 msk dressing och låt stå till servering. Stek svampen gyllene i olja och smaka av med salt.
- Stek kål i olja tills den får lite färg. Skiva löken tunt på mandolin och blanda med 2 msk dressing, kål och lingon.
- Koka havreris enligt anvisningen på förpackningen. Smaksätt riset med resten av dressingen. Smaka av med salt och peppar.
- Blanda majonnäs med sambal oelek. Lägg havreriset i botten på en skål. Toppa med jordärtskockschips, svamp, kålblandningen, lax, sesamfrö, ev groddar och äggula. Servera med majonnäsen.
