Parmesan- och örtpaj med syltade kantareller
betygsatt 2 av 5. 19 röster.
En vegetarisk paj med härlig smak av svamp, ost och rödlök.
Tillagningstid: 1 timme + tid för svampen att dra
Ugnstemperatur: 175-200º
8 portioner
Gör så här
- Blanda ingredienserna till pajdegen och arbeta ihop till en deg. Tryck ut degen i en springform, 22 centimeter i diameter. Nagga botten och låt eventuellt stå 15 minuter i frysen. Förgrädda botten i 15 minuter på 225 grader.
- Hetta upp smöret i en stekpanna och fräs löken mjuk utan att den tar färg. Fördela löken i pajskalet. Blanda örter och parmesanost och lägg på löken. Vispa ihop ägg, grädde, mjölk, salt och peppar och häll i pajskalet. Grädda mitt i ugnen på 175–200 grader tills äggen stannat, cirka 35 minuter.
Syltade kantareller
- Förväll kantarellerna tills vätskan kokat bort. Blanda resten av ingredienserna i en annan kastrull och koka upp. Ta från värmen och lägg i svamp. Låt dra minst en timme.
- Sila av vätskan och fördela den syltade svampen på pajen eller lägg upp separat i en skål.
3 kommentarer
2013-09-21
Den är skit äcklig
2013-08-08
Ska stå mycket gott
2012-09-19
Har inte testat pajen, men kantarellerna är utsökta! Håller länge förvarade mörkt i matkällaren. De jag gjorde förra hösten är lika goda nu, året efter.
