Hoppa över meny
Din varukorg är tom

Choklad- och jordgubbstårta

betygsatt 4 av 5. 41 röster.

Tårta med chokladbottnar, hasselnötsgrädde och jordgubbar, perfekt till midsommar, student och kalas. Vacker drömtårta, omöjlig att stå emot!
Tillagningstid: 35 min + tid i ugn och att svalna
Ugnstemperatur: 175º
12 bitar

Gör så här

  1. Sätt ugnen på 175°. Smörj en form med löstagbar kant, ca 23 cm i diameter, med smör och pudra med kakao.
  1. Vispa ägg och socker pösigt med elvisp. Blanda mjöl, kakao, bakpulver och salt och häll ner i äggvispet tillsammans med smör och vatten. Vispa försiktigt till en jämn smet. Häll smeten i formen och grädda i nedre delen av ugnen 50–60 min. Låt kakan kallna och skär i tre bottnar.
  1. Rosta hasselnötterna i en torr stekpanna. Gnid av skalen i en ren handduk och hacka nötterna grovt. Vispa 3 dl av grädden och hasselnötskrämen fluffigt. Bred ut hälften av hasselnötsgrädden på första bottnen. Lägg på nästa botten och bred på resterande hasselnötsgrädde. Lägg på den sista bottnen. Vispa resterande grädde fluffig. Toppa tårtan med grädde, jordgubbar och hasselnötter.

Servering

Garnera gärna med ätbara blommor och citronmeliss.
Dela detta recept!

1 kommentarer

Logga in

Frida

2019-06-21

Jättegod! Använde en silikonform istället för springform, det ångrar jag. Den var lite svår att få ur vilket gjorde det svårt att dela snyggt sedan. Men herregud vad god den var! Den räckte gott och väl till 9 personer. Vi hade lite extra, finhackade, jordgubbar för att förhöja midsommaren lite extra vilket var riktigt pricken över i! Mums!

Liknande recept

Choklad- och jordgubbstårta

Ingredienser

  • Tårtbotten:
  • 3 ägg
  • 4 1/2 dl rårörsocker
  • 3 1/2 dl vetemjöl
  • 1 dl kakao
  • 2 tsk bakpulver
  • 1/2 tsk salt
  • 225 g smör, smält
  • 2 dl kallt vatten
  • Fyllning och topping:
  • 1/2 dl hasselnötter
  • 6 dl vispgrädde
  • 2 dl hasselnötskräm
  • 1 liter jordgubbar, i klyftor