Organisation

Vd är utsedd av styrelsen att leda den affärsmässiga verksamheten. Till sin hjälp har Vd ett antal servicefunktioner. Den dagliga verksamheten leds av chefer i butiker tillsammans med ca 750 årsanställda medarbetare.

 Affärsledning 

 

Vd
Peter Fjällborg
peter.fjallborg@coopnorrbotten.se
010-747 42 02, 070-212 68 76

HR-chef/Informationschef
Mats OIausson
mats.olausson@coopnorrbotten.se
010-747 43 49, 070-317 65 53 

Ekonomichef
Nina Stokke
nina.stokke@coopnorrbotten.se
070-517 52 05

Försäljningschef/marknadschef
Stefan Axelsson
stefan.axelsson@coopnorrbotten.se
010-747 43 34

Regionschef
Glenn Strandberg
glenn.strandberg@coopnorrbotten.se
010-747 42 03, 070-560 44 90

Regionschef
Per Olofsson
per.olofsson@coopnorrbotten.se
010-747 43 32, 072-544 51 67 

Fastighetschef/butiksutvecklingschef
Eva Pettersson
eva.pettersson@coopnorrbotten.se
010-747 43 12, 070-303 71 01

IT-chef/verksamhetsutvecklingschef
Per-Ola Björfot
per-ola.bjornfot@coopnorrbotten.se
010-747 43 20, 070-583 71 73 

Styrelse

 

Eva Quist, Arjeplog ordförande
eva.quist@arjeplog.com
0961-202 60, 070-395 67 23

Per-Erik Baas, Kiruna 1:e vice ordförande
Per-Erik.Baas@coopnorrbotten.se
070-562 25 93
 
Björn Lagerkvist, Luleå 2:a vice ordförande
bjorn@lagerkvist.eu
0920-261 170, 070-537 05 05 
Kent Bodlund, Kalix
kent.bodlund@icloud.com
0923-214 10, 070-559 09 51 
Lennart Heldin, Jokkmokk
lennart.hedlin@gmail.com
0971-340 28, 070-339 47 42
 
Nils Rinander, Luleå
nils@rinander.se
0920-25 88 05, 070-563 14 16

Kjell Degerman, Gällivare
kjell@adviva.se
070-645 45 80

Malin Lindqvist, Gällivare
m_lindqvist@icloud.com
070-233 40 90
 

Inga-Lill Sannelind, Gällivare
il.s@telia.com
0970-140 55, 070-662 41 66

 

Peter Fjällborg
peter.fjallborg@coopnorrbotten.se
010-74 74 202, 070-212 68 76

Mattias Gustafsson, fackl repr
mattias.gustafsson@coopnorrbotten.se
070-678 28 68 
Yvonne Berg, personal repr
yvonne.berg@coopnorrbotten.se
070-395 64 45 
Lisbeth Utterström, personalrepr ers
lisbeth.utterstrom@coopnorrbotten.se
070-729 01 24
 
Barbro Karlsson, personal repr
Barbro.Karlsson@coopnorrbotten.se
073-088 77 28
 

Butiker och stormarknader, klicka här