Nya butiker i dialog med medlemmarna
Som en del av Coops offensiva satsning på nya butiker och stormarknader öppnades en Coop Forum i Nynäshamn under året och en Coop Extra på Södermalm i Stockholm och en i Linköping. Under 2008 etablerades sex Coop Extra och fyra Coop Forum, vilket innebär att totalt 13 storbutiker etablerats under 2008–2009 under rådande lågkonjunktur. Under 2010 planerar Coop att öppna fem nya Coop Forum, två Coop Extra och två Coop Konsum.
Genom aktiv dialog med medlemmarna har Coop möjlighet att utgå från medlemmarnas önskemål och behov vid utformning av butiker. Kundflödena styr var och hur butiken ska utformas, till och med fastigheten som rymmer butiken kan anpassas till den lokala miljön, vilket på sikt kan underlätta etableringstillstånd för nya butiker. Coop samarbetar med de medlemsfrämjande föreningarna och ett exempel på det är den nya Coop Extra-butiken på Södermalm i Stockholm. Vid planeringsstadiet bjöd Coop tillsammans med Konsumentföreningen Stockholm in medlemmarna i området och frågade dem hur de ville att butiken skulle utformas och vilka varor som efterfrågades.
Läkemedel stärker Coops handelsplatser
I slutet av året startade Coop försäljning av receptfria läkemedel i butiker och stormarknader. Kundernas reaktioner var över förväntan och försäljningen stark. Kunderna upplevde att det var enkelt och praktiskt att kombinera köp av läkemedel med köp av dagligvaror. Dessutom har Coop mer generösa öppettider än traditionella apotek. Införandet av läkemedel i Coops sortiment gör därmed Coops handelsplatser mer attraktiva.
Ytterligare ett steg i att stärka handelsplatserna är KFs och Oriola-KDs samarbete kring Kronans Droghandel, som ingicks under början av 2009. Syftet var att förbereda sig för förvärv av apotek vid den kommande utförsäljningen och att gemensamt etablera nya apotek. I slutet av 2009 köpte Kronans Droghandel 171 apotek från Apoteket AB till ett värde av drygt 1,5 miljarder kronor. Apoteken, som finns över hela landet, kommer att öppnas i den nya regin under första kvartalet 2010. Kronans Droghandel planerar dessutom att etablera apotek i anslutning till Coops butiker och stormarknader. Avsikten är att Kronans Droghandel ska bli en ledande aktör på den svenska apoteksmarknaden. Genom Kronans Droghandel får medlemmarna tillgång till receptfria och receptbelagda läkemedel via apotek som är delägda av konsumentkooperationen och som ger Coop MedMera-poäng. Det stärker därmed både medlems- och affärsnyttan.
Genom Kronans Droghandel får medlemmarna tillgång till receptfria och receptbelagda läkemedel som ger Coop MedMera-poäng.
Anpassade butiksytor
Coop Bygg och Byggmax inledde ett samarbete under året för att utveckla marknadsplatserna vid Coop Forum i Falkenberg, Borlänge och Kungsängen och för att anpassa butiksytorna utifrån försäljning och behov. Det innebär att Byggmax tog över Coop Byggs ytor för basbyggvaror och Coop Byggs övriga sortiment integrerades tillsammans med övriga specialvaror i Coop Forum.
MedMera Kvick förenklar
I takt med den tekniska utvecklingen fortsätter Coop att ta fram nya produkter och tjänster som förbättrar och förenklar för kunderna. Konsumentkooperationen var till exempel först med att införa självscanning för kunder som storhandlar.
Under året testades MedMera Kvick i ett antal butiker i Stockholm – en ny teknisk betalningslösning som lämpar sig för mindre inköp. Betalningslösningen resulterar i snabbare kassalinje, minskad kontanthantering och bättre kundservice.
Ökad skötselgrad i butikerna
För att öka skötselgraden, kundbemötandet och affärsmannaskapet i butikerna införde Coop under 2009 en gemensam supportorganisation för alla butiker.
En handfull butiker införde automatisk orderhantering och lagerpåfyllning för att bättre kunna anpassa beställningarna efter den faktiska försäljningen. Därmed minskar risken för att varorna i butiken tar slut eller allt för stora lager med hög kapitalbindning och utgångna varor. Systemet ska vara implementerat i alla butiker 2011.
Antal medlemmar (miljoner)
Branschledande inom hela varuflödet
Under 2009 genomfördes en rad väsentliga förändringar som banar väg för Coop Inköp och Kategori att bli branschledande inom hela varuflödet. Rollfördelningen mellan Cikab och Clab renodlades. Cikab ska vara främst inom svensk detaljhandel avseende inköp/kategori med tillhörande funktioner såsom Supply Chain Management. Clab ska vara främst inom miljöanpassade logistiklösningar för svensk detaljhandel. Beslut togs om en ny logistiklösning där varuflödena styrs om och koncentreras till tre orter. Coop-tågen mellan Helsingborg och Stockholm, som utgör en central del i den nya logistiklösningen, startade under hösten. En ny finansierings- och debiteringsmodell, som bättre speglar faktiska kostnadsdrivare i varuflödeskedjan, driftsattes under året. Viktiga leverantörsförhandlingar för reducerade inköpskostnader och bättre leverantörsvillkor genomfördes med framgång under hösten.
Som ett led i att bli branschledande inom svensk detaljhandel har Cikab och Clab påbörjat en så kallad SIQ-diplomering (Swedish Institute for Quality), ett systematiskt arbetssätt och ett kvalitetsledningssystem för verksamhetsutveckling. Diplomeringen innebär att Cikabs och Clabs arbetssätt och processer inom olika områden jämförs med de främsta företagen inom respektive område.
Den utvecklade logistikverksamheten i korthet:
- Varuflöden styrs om och koncentreras till en punkt per flöde.
- En ökning av antalet omlastningsterminaler, vilket innebär nyetablering på fem orter samt omstrukturering av befintliga terminaler i Umeå, Luleå, Växjö och Malmö.
- Minskad miljöpåverkan genom att flytta över en stor del av varutransporterna från lastbil till järnväg.
En ny logistiklösning i världsklass
Det stora förändringsarbetet som startades i Cilab fortsätter inom de två nya bolagen Cikab och Clab och är en del i Coops totala förbättringsprogram. Det omfattar kostnadseffektiviseringar och utveckling mot en långsiktigt hållbar logistikstruktur som ger positiva miljöeffekter, och ger medlemmarna och kunderna ännu bättre butiker och erbjudanden.
Den moderna, effektiva och flexibla logistiklösning som Coop nu bygger, ska bli branschledande. För det krävs tre viktiga förändringar:
För det första krävs en konsolidering av terminalverksamheten, vilket innebär att hanteringen av food, nonfood och frysta varor koncentreras till en punkt per flöde.Arbetet med att styra om varuflödena till dessa terminaler samt att göra om de övriga terminalerna till omlastningsterminaler har påbörjats.
För det andra krävs ett integrerat transportsystem där de nystartade Coop-tågen utgör en central del i hela logistikkedjan.
För det tredje krävs en effektivisering av arbetssätt, vilket bland annat ska uppnås genom ökat samarbete med externa partners.
Omställningsprogram
Omstruktureringen av Cikab och Clab och den nya logistiklösning innebär att motsvarande cirka 500 personer inom Clab blir övertaliga. De medarbetare som berörs erbjuds möjlighet till olika stödåtgärder, samlade i ett omställningsprogram. Ett av Sveriges ledande företag inom omställningsstöd är huvudleverantör av programmet och arbetet sker i nära samverkan med Arbetsförmedlingen, Trygghetsfonden och Trygghetsrådet.
En viktig del i omställningsprogrammet är att upprätta lokala omställningskontor på terminalerna i Växjö, Umeå och Malmö. Kontoren bemannas av jobbcoacher/jobbfinnare som bistår medarbetarna i arbetet med att finna ny sysselsättning. Dessutom upprättas en gemensam platsbank för Coop, Clab samt konsumentföreningar för att öka möjligheten att söka nytt arbete inom konsumentkooperationen.
Stödet från omställningsprogrammet kan omvandlas till en utbildningscheck, alternativt starta-eget-bidrag eller flyttbidrag. Dessutom finns möjlighet till förtida pensionsavgång under vissa förutsättningar.
Kontinuerlig uppföljning av omställningsprojektet ska ske lokalt på respektive ort i en så kallad samrådsgrupp. I gruppen ingår representanter från kommunen, Arbetsförmedlingen, Vuxenutbildningen, föreningsintressenter, facklig representant samt företags- och HR-representant för Clab samt från huvudleverantören av omställningsprogrammet.
Övriga personalfrågor
Utöver personalförändringarna inom logistik och inköp, innebär förbättringsprogrammet personalneddragningar motsvarande 1 000 heltidstjänster. Samtliga medarbetare som omfattades av förbättringsprogrammet har erbjudits omställningsåtgärder. Coop strävar efter att uppnå en ålders- och kompetensstruktur som bidrar till ytterligare erfarenhetsutbyte och kunskapsöverföring. Under 2008 skedde en så kallad Management Review bland alla chefer, och under 2009 genomfördes en kompetensanalys bland alla medarbetare som arbetar minst 20 timmar i veckan i butikerna eller 25 timmar i veckan i stormarknaderna. Nästa steg är att upprätta en handlingsplan för kompetensutveckling.
Under 2009 genomgick dessutom 42 personer ledarskapsprogrammet Bra Chefer som förbereder anställda för ledande positioner inom företaget och säkrar ledarförsörjningen på sikt inom Coop.
Verksamhetsberättelse