Imprengerat tyg med vattendroppar

Välj rätt impregnering

Välj rätt impregnering för att skydda kläder, skor m.m mot väta.

Med impregnerade kläder och skor håller du dig torr i regn och rusk. Båtkapell, tält, markiser och möbler skyddas enkelt mot smuts och väta. Grundimpregnerade material slits med tiden och behöver då och då omimpregneras.

Material

Alla textilier, skinn och mocka som tål vatten och kemtvätt kan impregneras. Vilken impregneringsmetod du bör välja beror på material och användningsområde.

Spray

Spray är ett enkelt sätt att impregnera t.ex. ytterkläder och skor. Impregneringen torkar snabbt och ger en vatten- och smutsavvisande yta.

Impregnering för grovtextil

Till grövre textilmaterial som t.ex. båtkapell, ryggsäckar och tält använder du en speciellt anpassad impregnering.

Blötläggning

Plagg som tål vattentvätt i 40° kan impregneras i tvättmaskin eller genom blötläggning. För en riktigt bra effekt torkar du sedan plagget i torktumlare, torkskåp eller med strykning.

Logga in på Mina sidor
Logga in på Mina sidor
Hjälp med inloggning
Stäng
Jag har inloggning sedan tidigare

Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.

Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.

Jag vill skapa inloggning

Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.

Visa erbjudanden och butiker
Dölj erbjudanden och butiker

Erbjudanden i min butik:
Ingen butik hittades

Prova våra mattjänster

EPiTrace custom logger