Dela paprikorna och lägg dem med skalsidan upp på ett ugnssäkert fat. Droppa över lite olivolja. Sätt in fatet i övre delen av ugnen och låt stå tills skalen får blåsor och svartnar. Låt paprikorna svalna lite och dra av skalen. Dela halvorna på längden.
Smula chèvren i en bunke och rör samman med crème fraiche till en jämn kräm.
Rosta tortillan i torr panna och dela på mitten. Lägg några gräslöksstrån på tortillan, låt dem sticka ut över kanten. Lägg på en paprikabit och en klick chèvrekräm. Rulla samman och fäst med tandpetare om det behövs.
= finns i Coops ekologiska sortiment
E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.
Fält markerade med * är obligatoriska
* Obligatoriskt fält
Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.
Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.
Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.