Lägg savoiardikexen i en form cirka 20 x 25 cm. Blanda kaffet med 2 matskedar socker och häll över kexen så att det täcker. Låt kexen suga till sig kaffet. Vispa mascarponen med 1 matsked socker och vaniljen. Fortsätt att vispa medan du tillsätter vinet i en tunn stråle.
Vispa till sist ner apelsinsaften. Det skall bli en ganska lös konsistens. Bred ut krämen över kexen och riv/hyvla över chockladen.
Strö över rivet apelsinskal och ställ i kylskåp cirka 1 timme innan den serveras.
= finns i Coops ekologiska sortiment
E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.
Fält markerade med * är obligatoriska
* Obligatoriskt fält
Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.
Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.
Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.