Stekt kalkon med aprikos- och pistagefyllning

(0 st)

Gör så här

Ta gärna fram kalkonen ca 1 timme innan den ska lagas. (Fryst kalkon tinas enligt förpackningen.)

Fyllning

Skala och hacka löken. Hacka pistagenötterna och aprikoser. Fräs löken mjuk i fettet utan att den tar färg. Låt mandeln fräsa med mot slutet. Blanda med alla övriga ingredienser. Salta och peppra.

Kalkon

Sätt ugnen på 175°. Smörj en långpanna med lite av fettet. Smält resten, ev tillsammans med saffranet. Skölj och torka kalkonen väl in- och utvändigt med hushållspapper. Salta och peppra och lägg i fyllningen. Fäst ihop med cocktailpinnar eller steksnöre. Bind ihop benen. Lägg kalkonen i ugnspannan och pensla den runt om med smält fett.

Stek i nedre delen av ugnen, beräkna drygt 2 timmar. Pensla med steksky då och då, täck med folie om någon del ser ut att få för mycket färg. Prova vid lårvecket att fågeln är färdig, köttsaften ska vara helt klar. Om termometer används ska den visa 80°. Ta ut kalkonen, täck med folie och låt den stå ca 15 minuter.

Skär upp bröstet i skivor, köttet i bitar. Ta ur fyllningen.

Tips:Hel färsk kalkon finns att köpa, eller beställa, året runt.

Aktuella erbjudanden i din butik

3 timmar Ugnstemp 175º 6 portioner
  • 3 kg hel kalkon
  • Klöver 50 g smör eller margarin
  • 1 tsk salt
  • Klöver 1 krm nymalen svartpeppar
  • 0,5 g saffran
Fyllning:
  • Klöver 1 gul lök
  • 0,5 dl pistagenötter
  • 100 g torkade aprikoser
  • Klöver 1 msk smör eller margarin
  • Klöver 0,5 dl smulat, dagsgammalt lantbröd
  • Klöver 0,5 dl hackad persilja
  • Klöver 1 citron, rivet skal
  • 1 krm salt

= finns i Coops ekologiska sortiment

Stäng
E-postadress

E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.

Kommentera receptet

Fält markerade med * är obligatoriska

Logga in på Mina sidor
Logga in på Mina sidor
Hjälp med inloggning
Stäng
Jag har inloggning sedan tidigare

Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.

Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.

Jag vill skapa inloggning

Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.

Visa erbjudanden och butiker
Dölj erbjudanden och butiker

Rosor

Tvättmedel

Snacks Estrella

Laxfiléer

Toalett- och hushållspapper

Fläskfilé

Erbjudanden i min butik:
Ingen butik hittades
Liknande recept med högst betyg:
EPiTrace custom logger