Rosta paprikorna i ugn (250°) eller över grillen så att skalet blir fläckvis svart och går lätt att lossa. Skala paprikorna och skär dem i bitar.
Skär bläckfisken i stora bitar. Rensa räkorna om de har skalet kvar. Dela baconskivorna i bitar.
Trä upp bläckfisk, dubbelvik-ta baconbitar, räkor och paprika tätt på grillspett.
Krydda spetten med salt, peppar och saften av en citron. Grilla spetten försiktigt. Värm olja tillsammans med finhackad piripiri.
Dra ur spetten och lägg upp på stora fat eller varma tallrikar. Stänk över lite varm piripiri-olja och servera med ris eller potatis och en färggrann sallad.
= finns i Coops ekologiska sortiment
E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.
Fält markerade med * är obligatoriska
* Obligatoriskt fält
Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.
Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.
Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.