Lägg druvorna i kokande vatten någon sekund så att skalen kan dras av. Kärna ur druvorna. Skala och hacka löken. Smält fettet i en panna och fräs löken utan att den tar färg.
Salta och peppra på och i fisken. Lägg den i pannan. Häll på vin. Sjud under lock 7-8 minuter. Värm ett fat att lägga fisken på.
Ta upp fisken. Ta bort skinnet på översidan mellan huvud och stjärt. Lägg den på det varma fatet. Koka ihop kokspadet och red med mjöl blandat med smör. Späd med lite grädde och smaka av med salt, peppar och citron. Blanda i gräslök.
Häll såsen över fisken och garnera med druvorna, gärna värmda i hett vatten.
= finns i Coops ekologiska sortiment
E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.
Fält markerade med * är obligatoriska
* Obligatoriskt fält
Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.
Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.
Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.