Blanda rotfrukter och lök med olja, salt och peppar. Lägg på smord plåt och ugnsrosta i cirka 20 minuter. Låt svalna. Blanda kokt bulgur med rotfrukter, rucola, körsbärstomater och bönor.
Mixa eller mortla teblad med salt och socker till ett fint pulver. Blanda med sweet chilisås, olivolja och citronsaft. Lägg i de skalade räkorna och låt marinera cirka en halvtimme. Blanda räkorna med bulgursalladen och servera med en klick yoghurt. Ringla dressingen över salladen.
= finns i Coops ekologiska sortiment
E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.
Fält markerade med * är obligatoriska
* Obligatoriskt fält
Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.
Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.
Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.