Smörj en rymlig ugnsform med smör. Blanda vatten och fond. Lägg rotfrukter och potatis i formen. Salta, peppra och rör om. Häll på buljongen och låt stå i ugnen 15 minuter.
Skär laxen i fyra bitar. Skär ett djupt snitt i varje bit. Blanda ost, dill, pepparrot och citron. Smaka av med peppar. Lägg laxbitarna på rotfrukterna och lägg fyllningen i laxsnitten. Salta fisken. Låt stå ytterligare 12-15 minuter i ugnen.
= finns i Coops ekologiska sortiment
E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.
Fält markerade med * är obligatoriska
Jag brukar inte gilla pepparrot, men denna laxen, med denna fyllning är det godaste i fisk-väg jag smakat. Potatisen struntar jag i, brukar koka lite potatis och göra en sallad till. Kanske lite fisk-dressing. Kanongott!
Sofie | 2012-02-01 » Anmäl
Det blir godare om man råsteker rotfrukt och potatis vid sidan om. Fyllningen blir det enormt mycket av och man ska vara försiktig med pepparroten (tyckte det blev allt för starkt med 3 msk)
Ulrika | 2012-01-31 » Anmäl
lax
pia | 2011-12-18 » Anmäl
* Obligatoriskt fält
Fyll i din e-postadress: