Skiva squashen tunt med hjälp av en osthyvel. Hetta upp olja i en stekpanna och stek några skivor i taget på båda sidor. Salta och peppra.
Lägg ut en 40 centimeter lång plastfoliebit. Lägg skivor av parmaskinka omlott i en rad på cirka 30 centimeter. Täck skinkan med squashskivorna. Lägg paprikan längs ena långsidan. Skär bort de hårda kanterna på chèvren, mosa osten i en skål med gaffel.
Lägg osten på paprikan och rulla ihop allt med osten i mitten. Rulla så tätt du kan och linda in hela rullen i plastfolie. Lägg den i frysen några timmar eller över natten.
Skär parmarullen i ½-1 centimeter skivor, när den är fryst (den tinar snabbt). Skär baguetten i ½ centimeter skivor. Hetta upp olja i en stekpanna och stek brödskivorna. Salta. Lägg parmaskivorna på brödbitarna.
Garnera med en liten kvist timjan och peppra. Servera som tilltugg till ett glas champagne eller mousserande vin.
= finns i Coops ekologiska sortiment
E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.
Fält markerade med * är obligatoriska
glögmingel
Olga | 2011-12-08 » Anmäl
* Obligatoriskt fält
Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.
Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.
Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.