Förväll nässlorna några minuter i kokande vatten. Sila bort vattnet, låt nässlorna svalna och hacka dem fint.
Fräs lök och purjolök i fettet i en gryta. Tillsätt buljong och grädde och koka upp. Lägg i nässlorna och smula i hälften av osten. Sjud ett par minuter. Peppra och strö på resten av osten och eventuellt lite rostad lök och örtgrönt.
Tips:Om du är glutenallergiker, se till att den rostade eller friterade löken inte är tillagad med vetemjöl, och välj ett glutenfritt bröd till serveringen.
= finns i Coops ekologiska sortiment
E-postadress är frivilligt och används endast i samband med anmäld kommentar.
Fält markerade med * är obligatoriska
* Obligatoriskt fält
Om du haft en inloggning på coopmedmera.se sedan tidigare så kan du logga in med ditt 12-siffriga person-nummer (19ÅÅMMDDXXXX) som användarnamn och ditt gamla lösenord.
Om du nyligen har skapat en inloggning loggar du in med det användarnamn och det lösenord som du valde då du skapade inloggningen.
Om du vill skapa inloggning väljer du Skapa inloggning.